W ramach projektu Sandomierska Akademia Musicalu odbyły się dwa wyjazdy do Teatru Rozrywki w Chorzowie. Pierwszy wyjazd miał miejsce 18 czerwca. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z jednym z najciekawszych musicali końca XX wieku, pt. „Jekyll & Hyde” (w Chorzowie wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego). Jego partytura pełna jest mrocznych i niepokojących brzmień, co zdecydowanie wyróżnia go spośród wielu innych. Światowa prapremiera musicalu miała miejsce w Alley Theatre w Houston (USA), 24 maja 1990 roku. Na Broadwayu zadebiutował w 1997 r., a gdy po czterech latach schodził z afisza nowojorskiego Plymouth Theatre, był już najdłużej granym spektaklem tego teatru (1.543 przedstawienia). Spektakl otrzymał kilka nominacji do Tony Award.

Drugi wyjazd odbył się 19 października. Tym razem 45-osobowa grupa miłośników teatru muzycznego miała okazję zobaczyć przedstawienie „Jesus Christ Superstar”, w reżyserii Marcela Kochańczyka. Ów musical, stworzony oryginalnie przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków, okazał się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego, spektaklem na miarę rewolucji Dzieci Kwiatów. Webber i Rice zaproponowali hipisowską wersję Ewangelii — ilustrowaną muzyką rockową opowieść, w której Jezus Chrystus kreowany jest na pierwszego młodzieżowego idola w dziejach świata. Popularność JCHS, mimo zmieniających się mód i tendencji muzycznych, trwa do dzisiaj.

Uczestnicy projektu byli pod ogromnym wrażeniem spektakli muzycznych obejrzanych na żywo, na dużej scenie. Grupa uczestnicząca w musicalu „Przebudzenie Wiosny” mogła również zajrzeć za kulisy, zobaczyć mechanizmy funkcjonujące na scenie, garderoby i inne magiczne, teatralne zakamarki. Wiele osób zadeklarowało chęć zobaczenia kolejnych spektakli, zapoznania się z repertuarem innych teatrów i szerszego zgłębiania fascynującej dziedziny sztuki, jaką jest musical.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Luty 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5