W niedzielę, 25 czerwca o godz. 14:00 w Porcie Kultury, odbyły się warsztaty musicalowe z Jackiem Mikołajczykiem – reżyserem, doktorem nauk humanistycznych, teatrologiem i tłumaczem. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Warsztatów mistrzowskich”, zorganizowanych w ramach projektu „Sandomierska Akademia Musicalu”.

W pierwszej części spotkania prowadzący przybliżył uczestnikom jak wygląda praca nad musicalem w profesjonalnym teatrze, a także opowiedział o tajnikach współczesnego teatru muzycznego, wzbogacając wykład anegdotami z własnej kariery zawodowej. Ze względu na fakt, że w warsztatach wzięła udział głównie obsada pracująca nad sandomierską wersją „Przebudzenia wiosny”, Jacek Mikołajczyk udzielił młodym aktorom niezwykle cennych wskazówek związanych z tym tytułem. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również na czym polega konstruowanie postaci scenicznej, dodatkowo uświadamiając sobie, jak skomplikowane jest wyreżyserowanie musicalowej sceny zbiorowej.

W drugiej części warsztatów, uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję przygotowania dwóch scen pod okiem mistrza, z wyreżyserowanego przez niego musicalu pt. „Zakonnica w przebraniu”. Kobiety wcieliły się w role rozśpiewanych zakonnic, mężczyznom natomiast przypadły kreacje gangsterów-amantów. Obydwie sceny o charakterze komediowym opracowane zostały zarówno pod względem wokalnym, aktorskim, jak i choreograficznym. W trakcie prób reżyser podkreślał, że nawet najdrobniejszy gest ma znaczenie i każdy ruch musi być przemyślany przez aktora.

Niemal sześciogodzinne zajęcia zakończyły się prezentacją przygotowanych przez uczestników fragmentów musicalu. Mimo, iż warsztaty wymagały od uczestników dużego wysiłku i zaangażowania, wszystkim cały czas towarzyszył dobry nastrój, śmiech i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Kolejne warsztaty mistrzowskie (aktorskie) już 23 lipca. 
Zapraszamy serdecznie!

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Miasto Sandomierz.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Luty 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3