Zima w mieście z SCK 2021 – relacja

Tegoroczna edycja „Zimy w mieście” w Sandomierzu znacznie różniła się od poprzednich. Zmiany te były podyktowane powszechnie obowiązującą w trakcie ferii kwarantanną narodową oraz obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Mimo trudnej i wymagającej sytuacji, udało nam się przygotować ciekawą ofertę zajęć i atrakcji dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych, dostosowaną do panującej sytuacji. Dworek Koćmierzów w formie „Świetlicy Online” zaproponował quizy i zagadki z różnych dziedzin wiedzy/życia w formie postów z pytaniami, publikowanych na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook oraz kontynuację regularnych i stałych zajęć, które na co dzień odbywają się stacjonarnie w Dworku.

Quizy dotyczyły następujących dziedzin:
1. kulinaria i wypieki (w nawiązaniu do tematyki zajęć, jakie są w programie świetlicy)
2. ekologia (bardzo ważny społecznie temat, z którego należy poszerzać świadomość)
3. wiedza ogólna (popularnonaukowa, jaką wynosimy ze szkoły).

Mimo niewielkiego zainteresowania na początku ferii, zaobserwowano stopniowe zwiększanie się aktywności wokół postów publikowanych na Facebooku, co ciekawe nie tylko wśród dzieci, ale i wśród osób dorosłych (zarówno z Koćmierzowa, jak i Sandomierza). Największe zainteresowanie wzbudził Quiz Kulinarny, na drugim miejscu uplasował się Eko-Quiz, mniejszą popularnością cieszył się Quiz z wiedzy ogólnej.

Zajęcia plastyczne w formie online okazały się ciekawą alternatywą dla tych prowadzonych w tradycyjny sposób. Tematy prac spotkały się z wielkim entuzjazmem zainteresowanych. W zajęciach online brali udział stali uczestnicy zajęć plastycznych.

Oferta w ramach „Zimy w mieście” skierowana została do stałych uczestników zajęć, które na co dzień obywają się w formie stacjonarnej w obiektach Sandomierskiego Centrum Kultury.

Port Kultury i Ośrodek Promowania Aktywności Kulturalnej, mimo wymagającej sytuacji, przygotował ciekawą propozycję dla dzieci i młodzieży, dostosowaną do realiów i będącą kontynuacją stałych zajęć programowych:
1. Zajęcia wokalne z Sandomierskim Studiem Piosenki
2. Zajęcia muzyczne – nauka gry na gitarze i ukulele
3. Zajęcia muzyczne Pracowni Dźwięku „Czarno-biali” – nauka gry na instrumentach klawiszowych
4. Zajęcia muzyczne – nauka gry na perkusji

Zajęcia gitarowe w trakcie akcji "Zima w mieście" były naturalną kontynuacją zajęć prowadzonych przez instruktora Rafała Panka w SCK.

W zajęciach uczestniczyło łącznie 9 osób, które zdecydowały się kontynuować przygodę z gitarą w trakcie ferii,
to moi stali uczestnicy zajęć. Ze względu na obostrzenia wszystkie zajęcia miały charakter indywidualnych lekcji prowadzonych on-line.

Pomimo iż współczesne narzędzia pozwalają na przeprowadzenie zajęć muzycznych zdalnie, wciąż nie uczestnicy wraz  instuktorem nie mogą się doczekać się powrotu do zajęć w formie stacjonarnej i możliwości wspólnego muzykowania.

Zajęcia zdalne realizowały rozpoczęty wraz z nowym rokiem szkolnym plan nauczania. Obostrzenia związane z epidemią narzuciły zarówno instruktorom jak i uczestnikom konieczność sprostania nowej, wymagającej sytuacji. Mimo wszelkich trudności spowodowanych trybem zdalnej nauki i ćwiczeń, spotkanie online pokazały wielką wytrwałość i zaangażowanie instruktorów w prowadzenie ćwiczeń, a młodzi uczestnicy, zaimponowali swoją postawą pełną chęci, pracowitości, wyrozumiałości oraz pasji dla muzyki i śpiewu.

Poza ofertą dla stałych uczestników zajęć, Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z instruktorem Szymonem Telukiem w pierwszym tygodniu ferii zimowych zaproponowało warsztaty komiksowe w formie online na portalu społecznościowym Facebook. Warsztaty zostały skierowane do dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia, a udział w nich był bezpłatny.

Aby wziąć udział w warsztatach wystarczyło zostać członkiem specjalnie utworzonej grupy pn. „Ferie zimowe z komiksem” na Facebooku, najmłodsi uczestnicy nie posiadający konta na portalu, mogli skorzystać z konta rodziców bądź opiekunów.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, ostatecznie grupa liczyła 58 członków, a ich efektem są prace ośmiu uczestników w wieku od 8 do 11 lat, które możemy dzisiaj podziwiać.

Warsztatowicze stworzyli krótkie historie komiksowe, wykazując się przy tym zaangażowaniem, fantazją, inwencją twórczą i poczuciem humoru.

Cieszymy się, że udział w warsztatach, a przede wszystkim wspólna zabawa, sprawiła młodym adeptom sztuki komiksowej i ich rodzicom wiele radości, czego dowody znajdujemy w pozytywnym komentarzach i opiniach w grupie „Ferie zimowe z komiksem”. Mamy nadzieję, iż w bezpiecznej przyszłości będziemy mieć możliwość spotkania się z instruktorem w formie warsztatów stacjonarnych w Sandomierzu.

Pełna relacja z warsztatów komiksowych tutaj:
www.esceka.pl/news/ferie-zimowe-z-komiksem-relacja-z-przebiegu-warsztatow

Tegoroczne ferie były wielkim wyzwaniem i testem dla wszystkich. Łatwy dostęp do nowoczesnej technologii, portali społecznościowych, komunikatorów video, a przede wszystkim zaangażowanie i systematyczna pracy sprawiły, że udało się wypełnić je namiastką normalności i niezakłóconym rozwijaniem talentów.

Mamy nadzieję, iż w niedalekiej bezpiecznej przyszłości, instruktorzy prowadzący będą mieli możliwość spotkania z młodymi artystami w formie stacjonarnej.


Maj 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5