Ferie to okres odpoczynku od zajęć szkolnych i wielu obowiązków. Dla wielu uczniów to również czas aktywnego spędzania wolnego czasu. Dlatego też, jak co roku, Sandomierskie Centrum Kultury przygotowało bogatą i urozmaiconą na miarę swoich możliwości ofertę artystyczno - kulturalną dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Zima w Mieście”. Przygotowana oferta miała na celu zapewnienie dzieciom aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Uczestnicy mogli korzystać z:

  • zajęć w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej przy ul. Armii Krajowej 1 w Sandomierzu, Dworku Koćmierzów, Centrum Rekreacji MOSiR, salce wokalnej przy SCK, pracowni plastycznej Rynek 22, szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Okrzei 8,
  • fachową opiekę instruktorów w odpowiedniej ilości do uczestników osób,
  • materiały do zajęć plastycznych, wokalnych, kulinarnych.

Do zajęć w OPAK należały: zajęcia recytatorskie i wspólne czytanie, zabawy teatralne, zajęcia plastyczne ( m.in. kreatywne zabawy plastyczne, tworzenie figurek z masy solnej, rysunek, malunek, szkic…), warsztaty taneczne (nauka tańca nowoczesnego,  współczesnego), warsztaty muzyczne formacji Sando All Stars, zajęcia rekreacyjne z tenisem stołowym.

W pierwszym tygodniu ferii w OPAK odbyły się warsztaty taneczne formacji „Paradox IA i I B z Adrianem Bartłomiejem Rzetelskim - tancerzem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, prezesem oraz choreografem Teatru Tańca „Koinspiracja”. Przez 4 dni młodzież ciężko pracowała nad doskonaleniem technik: Contemporary Dance i Contact Improvisation. Warsztaty zostały podsumowane zaaranżowaniem wspólnej choreografii. Ponadto, dzieci w wieku 5-8, 9-11 (Opak i Pracownia Plastyczna Rynek 22) oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna (OPAK) uczestniczyła w zajęciach plastycznych przygotowanych pod daną grupę wiekową. Zajęcia miały na celu rozwijanie twórczej inicjatywy, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły, poznanie różnych technik plastycznych, wzbogacić kontakt ze sztuką. Zabawy plastyczne kształtowały takie umiejętności jak: stosowanie różnych środków wyrazu plastycznego, umiejętność rysowania, szkicowania, malowania, próby łączenia technik plastycznych i stosowania różnych materiałów.

W pierwszym tygodniu zajęć dzieci tworzyły kreatywne rysunki z wykorzystaniem koła, lepiły figurki z masy solnej, natomiast w drugim tygodniu zajmowały się stemplowaniem kolorowanek oraz tworzeniem abstrakcji i rysunków pastelami.

Uczestnicy zajęć mieli okazję poznawać nowe, ciekawe techniki plastyczne, a także nauczyć się współpracować w grupach oraz wyrażać się artystycznie.

Kolejną atrakcją, tym razem dla młodzieży zainteresowanej muzyką, były warsztaty muzyczne formacji Sando All Stars. Instruktor Rafał Panek prowadził spotkania w zakresie rozwijania zdolności artystycznych, w tym umiejętności gry na instrumentach muzycznych, pracy w zespołach muzycznych, kształtowania gustu muzycznego. Ponadto zadaniem powyżej wymienionych zajęć było rozwijanie pomysłowości, kreatywności, a przede wszystkim rozwijanie pasji muzycznej młodych muzyków i wokalistów. Instruktor starał się rozbudzić w młodzieży kreatywność, twórcze zachowania, które uaktywniają się przez rytm, ruch i aktywne słuchanie muzyki.

Na spotkaniach formacji Sando All Stars, uczestnicy wzbogacali wiedzę z zasad muzyki, kształcenia słuchu, harmonii, aranżacji, form muzycznych oraz technik komponowania. Warsztaty umożliwiły poznanie zasad współpracy artystycznej występującej w grupach muzycznych, organizację pracy muzyka zespołowego, doskonalenie i poszerzanie umiejętności warsztatowych gry w zespole muzycznym. Muzycy wspólnie poszukiwali rozwiązań dotyczących aranżacji utworów i ich kompozycji oraz wspólnie pracowali nad poprawnością techniczną wykonywania utworów i spójności muzyki z tekstem.

Podczas trwania akcji „Zima w Mieście” odbywały się również zajęcia teatralne, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych (OPAK, Dworek Koćmierzów, Centrum Rekreacji). Ćwiczenia przeprowadzone w trakcie zajęć polegały głównie na szlifowaniu podstawowych umiejętności potrzebnych w pracy nad rolą, wykonywaniu elementarnych zadań aktorskich oraz tworzeniu krótkich etiud. Uczestnicy pracowali nad świadomością ciała i interpretacją tekstu, poznawali tajniki recytacji i prowadzenia dialogu, konstruowali proste i złożone struktury postaci scenicznej. Zadania miały na celu rozbudzenie kreatywności i wyobraźni uczestników, kształtowanie dykcji i poprawnej wymowy, ćwiczenie ruchu scenicznego oraz rozwijanie emocjonalności i pewności siebie na scenie.

Dodatkowo, młodzież miała okazję wziąć udział w dwóch spotkaniach recytatorsko-aktorskich, których scenariusz oparty był na tekście „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi. Uczestnicy zajęć poznali charakterystykę współczesnego dramatu polskiego, podjęli próbę wyłuskania sensów tekstu o złożonej i nieoczywistej konstrukcji, a także aktorsko interpretowali ów dramat czytając dialogi z podziałem na role.

Wśród różnorodnych zajęć proponowanych przez Sandomierskie Centrum Kultury podczas akcji „Zima w Mieście” znalazły się również warsztaty kulinarne dla uczestników w wieku od 7 do 12 lat. W ramach spotkań z cyklu „Szkoła Młodego Kucharza”, odbywających się w Dworku Koćmierzów, dzieci miały okazję dwukrotnie wziąć udział w „słodko-słonych” zajęciach związanych ze sztuką kulinarną. Pierwsze spotkanie było gratką dla łasuchów, ponieważ młodzi kucharze samodzielnie upiekli i udekorowali dwa rodzaje muffinek na Dzień Babci i Dziadka.

Zajęcia w drugim tygodniu ferii upłynęły natomiast we włoskim klimacie prawdziwego spaghetti bolognese. Dzieci, prócz zdobywania umiejętności praktycznych, mogły także usłyszeć parę ciekawostek na temat historii poszczególnych potraw, nauczyć się jak i do czego wykorzystywać poszczególne zioła i przyprawy, poznać zasady higieny i bezpieczeństwa w kuchni, dowiedzieć się jak podać danie aby wyglądało elegancko i estetycznie, poznać zasady zdrowego odżywiania oraz nauczyć się jak czytać etykiety produktów i na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Ponadto, Sandomierskie Centrum Kultury w ramach akcji „Zima w Mieście” zaplanowało zajęcia wokalne dla „wokalomaniaków” w salce wokalnej (Rynek 25/26), „Literatura na wesoło dla dzieci i młodzieży” (Dworek Koćmierzów), zajęcia parateatralne dla dzieci i młodzieży „Sztuka savoir vivre na poważnie i wesoło” (Dworek Koćmierzów) zajęcia z fotografii analogowej, a także zajęcia taneczno-ruchowe Zespołu i Tańca Ziemia Sandomierska.

Na spotkaniach Ziemi Sandomierskiej uczestnicy trenowali i przygotowywali program do występu na najbliższym koncercie pn. „Wieczór Tańców i Kolęd Polskich”, który odbędzie się w niedzielę 7 lutego br., o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego.

W okresie ferii zimowych, w „Kinie Starówka” działającym przy Sandomierskim Centrum Kultury, odbywały się projekcje filmów dla dzieci i młodzieży. W repertuarze kina, oprócz standardowych seansów, zaprezentowane zostały również filmy patriotyczne. Cykl „Historia odkrywana na nowo”, w którym przedstawiliśmy filmy „Pilecki” oraz „Błyskawica” przyciągnął niestety nielicznych amatorów kina historycznego.

Niezłym zainteresowaniem cieszyły się jednak pokazy filmów krótkometrażowych, nagrodzonych na festiwalu „Grand Off Film Festival. Najlepsze Niezależne Filmy Świata”. Ta  promująca kino niezależne inicjatywa, to również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFFu jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców.

Kompilacja filmów wyświetlana była w okresie ferii zimowych, tym samym kierując to przedsięwzięcie przede wszystkich do młodzieży szkolnej.

„Magia Kina, czyli rzecz o Leonie Bukowieckim” to kolejne wydarzenie filmowe,  przygotowane dla pasjonatów Kina. Film w reżyserii Andrzeja Mosia pt. „Filmowa kronika Leona Bukowieckiego” to opowieść o dziennikarzu oraz krytyku filmowym, współzałożycielu tygodnika "Film", w której ukazane były także wspomnienia z dzieciństwa bohatera oraz dzieje jego rodziny. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z lokalnym miłośnikiem kina- Zbigniewem Puławskim.

„Poranki Młodego Widza” to stały, weekendowy cykl bajek oraz filmów, prezentowany o godzinie 11.30. Również w ferie cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem, a to z pewnością za sprawą projekcji przygodowego filmu dla całej rodziny pt. „Bella i Sebastian 2”.

Nad bezpieczeństwem i organizacją zajęć podczas ferii w obiektach SCK czuwała kadra doświadczonych opiekunów mająca dobre podejście i kontakt z dziećmi. Dzięki temu dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach. Pomimo dużego zróżnicowania wieku uczestników akcji instruktorzy dbali, aby zajęcia były możliwie najbardziej interesujące dla wszystkich.

Starsza młodzież i dorośli mieli możliwość skorzystania także ze zorganizowanych w  terminie ferii zimowych koncertów muzyki alternatywnej i około-rockowej w Lapidarium pod Ratuszem oraz z kręgu klasycznej muzyki rozrywkowej w sandomierskim Zamku.  

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5