XXVII Sandomierskie Wieczory Organowe - Agata Wiśniewska-Gołębiowska, Romuald Gołębiowski, Karol Gołębiowski

Zapraszamy do udziału w XXVII Sandomierskich Wieczorach Organowych, które będą się odbywać w środy lipca i sierpnia o godz. 18.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.  

Wstęp wolny.

XXVII SANDOMIERSKIE WIECZORY ORGANOWE
Bazylika Katedralna w Sandomierzu –środy, godz. 18.30

10.08              
AGATA WIŚNIEWSKA-GOŁĘBIOWSKA- sopran (Belgia)
ROMUALD GOŁĘBIOWSKI - klarnet, saksofon (Warszawa)
KAROL GOŁĘBIOWSKI – organy (Belgia)

***

JOHAN HELMICH ROMAN (1694-1758)

Drottningholmsmusiken Suit

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Aria " Ich folge dir gleichfalls" z Pasji wg Św. Jana

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)

Larghetto z Koncertu klarnetowego A-dur KV 622

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Chorał " Werde munter" z kantaty 147

 

JOSEPH HOROVITZ (1926)

Andante

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Aria " Seufzer, Tränen, Kummer, Not"

 

RONALD BINGE (1910-1979)

Romance z Koncertu na saksofon i orkiestrę

 

MAX REGER (1873-1916)

Toccata d-moll op. 59

 

ANDREW LLOYD-WEBER (1948)

Pie Jesu

 

DENIS BÉDARD (1950)

Andantino i Allegro z II Sonaty na saksofon altowy i organy

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Sinfonia z kantaty Nr 34

 

GEORG FRIEDRICH HAENDEL (1685- 1759)

Aria " Let the Bright Seraphim..." z opery "Samson"

 

 

AGATA WIŚNIEWSKA-GOŁĘBIOWSKA - urodziła się w Warszawie w rodzinie muzyków. Ukończyła Studia na wydziale wokalno-aktorskim warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem Urszuli Trawińskiej – Moroz. Debiutowała rolą Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. jest laureatką Pierwszej Nagrody (Grand Prix) Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1988 r.) Na tym samym konkursie zdobyła również Nagrodę Oratoryjną oraz Nagrodę Specjalną im. Alex de Vries. Rok 1999 przyniósł jej Pierwszą Nagrodę w Dziedzinie Operetki na Międzynarodowym Gaskońskim Konkursie Wokalnym we Francji. Artystka występuje na liczących się europejskich scenach operowych, m. in. w Wiedniu (Wiener Staatsoper – Theater an der Wien), Sztokholmie (Drottningholm Theatermuseum), Brukseli (Théâtre Royal de la Monnaie), Paryżu (Le Châtelet), Antwerpii (De Vlaamse Opera),... jak i w teatrach polskich: w Szczecinie, Krakowie i Warszawie (Opera Kameralna, Teatr Wielki). Śpiewa w renomowanych salach koncertowych Europy (Antwerpia, Barcelona, Bergen Berlin, Bruksela, Hannover, Luksemburg, Oslo, Paryż), Ameryki (USA, Kanada) i Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny). Współpracuje z wybitnymi dyrygentami (Nicolas Harnoncourt, Arnold Östman, Sylvain Cambreling, Grant Llewellyn, Emil Tchakaroff, Theodor Guschlbauer, Harald Williams, Guido Rumstadt, Edmond Saveniers, Hugues Reiner, Pierre Bartholomée, Patrick Peire, Georges Octors,...), bywa stale zapraszana przez czołowe europejskie festiwale muzyczne. Śpiewaczka prowadzi aktywną działalność koncertową – recitale, koncerty muzyki kameralnej, koncerty symfoniczne, oratoria. Dokonała wielu nagrań płytowych, jej występy zarejestrowane zostały przez stacje radiowe i telewizyjne wielu krajów, ukazała się też jako Konstancja w filmowej wersji opery „Uprowadzenia z Seraju” W.A.Mozarta.

 

ROMUALD GOŁĘBIOWSKI - pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Był I klarnecistą-solistą Orkiestry Polskiego Radia i TV w Warszawie, z którą w latach 1979-1994 nagrał koncerty Mozarta, Webera, Stamitza i utwory współczesne, w tym W. Lutosławskiego. W latach 1984 -1994 prowadził Oktet Dęty złożony z muzyków Ork PRiTV i Filharmonii Narodowej. Współpracował także z orkiestrami Simfonii Varsovii, Opery Narodowej Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im Artura Rubinsteina i innych ,z którymi odbył liczne tournee po niemal wszystkich krajach Europy, także po Azji, USA i Kanadzie. Od roku 1995 zajął się działalnością koncertową jako solista i kameralista oraz pracą pedagogiczną. W duecie z organistą Karolem Gołębiowskim koncertuje w wielu krajach Europy. Wraz z wybitnym pianistą młodego pokolenia, Robertem Morawskim koncertuje i nagrywa dzieła kameralne na klarnet i fortepian. Od roku 1996 jest członkiem międzynarodowego” Ensemble Fennica” ze Szwajcarii, z którym koncertował i nagrywał w Polsce, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii. W roku 1999 założył kwartet stroikowy „Arundo” , w którym gra z Tytusem Wojnowiczem, Aliną Mleczko i Leszkiem Wachnikiem. W zespole „Camerata Vistula” współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak Konstanty A Kulka, Piotr Janowski, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Wróbel ,Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Jerzy Sterczyński, Zofia Antes, Henryk Kaliński i inni. W roku 2008 nagrał Sonaty klarnetowe Johannesa Brahmsa (z pianistą Robertem Morawskim). Jest adiunktem dr hab. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina a także kierownikiem Sekcji Instr. Dętych w ZPSM im. Fr Chopina w Warszawie. Od roku 2005 w audycji” Lato z Radiem” słuchamy wszyscy historycznej niejako dla melomanów „Polki Dziadek”, w wykonaniu właśnie Romualda Gołębiowskiego.

 

KAROL GOŁĘBIOWSKI - ur. w 1954 r. w Warszawie, należy do czołowych wirtuozów europejskich swego pokolenia. Studiował pod kierunkiem Joachima Grubicha (PWSM w W-wie), Lionela Rogga ( Konserwatorium Genewskie) oraz Hermana Verschraegena (Królewskie Konserwatorium w Brukseli), uzyskując najwyższe odznaczenia w swej specjalności. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugii, Speyer i Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Al Bustan (Bejrut), Berliner Festwoche, Festiwal Flandryjski, Bergen Festival, Besançon, Bratysława, Brno, Genewa, Hamburg, Helsinki, Kijów, Linz, Londyn (St. Martin-in-the-Fields), Lozanna, Lucerna, Magadino, Marsylia, Monachium, Monako, Moskwa, Nicea, Norymberga, Oslo, Paryż, St.Petersburg, Rouen, Rzym, St.Maximin, Sztokholm, Stuttgart, Tulon, Turyn, Wiedeń, Wilno, Zurich. Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, takich jak Wifon, DUX, Polskie nagrania, Veriton, Autographe, Decca, EMI, Harmonia Mundi, Pavane, BRT, RAI, RTL, RTV Suisse Romande, SDR,ZDF.

Jego bogata dyskografia zawiera ponad 50 tytułów, m.in. Die |Kunst der Fuge oraz Wszystkie Dzieła Organowe J.S.Bacha (dwukrotnie), J.Brahmsa, i W.A.Mozarta, a także utwory Alaina, Buxtehudego, Bruhnsa, Francka, de Grigny'ego, Guilmanta, Liszta, Messiaena, Reubkego, Regera, Vierna, Widora.

Karol Gołębiowski jest doktorem sztuk muzycznych, od 2010 roku współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie wykłada grę organową w Instytucie Edukacji Muzycznej.

Od 1981 r. artysta mieszka na stałe w Belgii.

- Organizatorzy w uzasadnionych przypadkach zastrzegają sobie prawo do zmiany wykonawców i programów koncertów - 

Organizatorzy: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

Patronat honorowy: JE ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Sandomierski, Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza

Kierownictwo artystyczne: Mariusz Ryś


Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5