Sandomierskie Spotkania z Kulturą: Polinezja Francuska – przemijający raj

Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne podróżnicze spotkanie z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”, które odbędzie się w dniu 18 października 2018 roku o godz. 18.00 w Lapidarium pod Ratuszem (Rynek 1, Sandomierz).

Tytuł spotkania „Polinezja Francuska – przemijający raj”.

Naszym gościem będzie wytrawny podróżnik – Józef Kołodziej, który w ubiegłym roku zaszczycił nas swoją opowieścią o Amazonii.

Tym razem pan Józef opowie o żeglowaniu Katamaranem - Catania 55 po Polinezji Francuskiej, gdzie odwiedził 6 wysp: Tahiti, Raiatea, Tahaa, Bora-Bora, Maupiti, Huahine.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Oto krótka biografia naszego gościa:

Józef Kołodziej urodził się w Sandomierzu, gdzie spędził swoje beztroskie lata dzieciństwa. To wówczas największą jego zabawą było wspólne przebywanie z kolegami i braćmi poza domem niezależnie od pory roku. Ciągłe “buszowanie” po dzikich ogrodach, parkach, Górach Pieprzowych i zagajnikach, młodzieńcze wyprawy nad Wisłę, uroki prac w ogrodzie, pomoc ukochanym rodzicom na działkach położonych daleko poza miastem, ślizganie się na zamarzniętych stawach a później zjazdy na nartach po okolicznych wzgórzach, utrwaliło w nim na zawsze zamiłowanie do przyrody i wędkarstwa. Bo wielką pasją jego dzieciństwa było wędkowanie w królowej polskich rzek- Wiśle, okolicznych stawach i przywiślanych łachach. Po studiach na AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza-Wydział Górniczy) w Krakowie, podejmuje pracę w KiZPS w Jeziórku jako sztygar zmianowy. Jest też aktywnym członkiem zarządu Koła PZW Nr. 1 w Sandomierzu. W 1975 wyjeżdża do Libii, gdzie na skraju Pustyni Sahary pracuje jako kierownik Kamieniołomu i Zakładu Kruszenia w libijskiej firmie-General Company for Agriculturals Projects. Surowość półpustynnych terenów, uboga flora i fauna broniąca się przed rozpalonym słońcem, gorący wiatr z pyłem piaskowym (ghibli) wiejący z centrum pustyni, dostarczają mu kolejnych wrażeń związanych z tamtejszą naturą. W piątki (dzień wolny od pracy w Libii), kiedy przyjeżdża z kampu koło Garianu do mieszkania w Tripoli (tam mieszka żona i syn Konrad), czas spędza z rodziną i przyjaciółmi nad Morzem Śródziemnym. Morze dostarcza mu możliwości realizacji jego kolejnej pasji. Przez 5 lat, z Karolem Świętorzeckim i Andrzejem Krychem, wypływają daleko w morze, gdzie strzelają pod wodą z kuszy do ryb. Świat podwodny urzeka go tak bardzo, że po .....25 latach już w USA, uzyskuje licencję –„Open Water Diver”. Po powrocie z kontraktu do Polski w 1980 roku, wstępuje do tworzonego właśnie NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego, nie wierzy już w jakiekolwiek zmiany. Dwa lata później udaje się na emigrację do USA (rodzina po wielu problemach, dołącza 2.5 roku później). Na początku w USA wykonuje różne prace. Po dwóch miesiącach podejmuje pracę jako kreślarz w amerykańskich firmach, a od 1995 do 2010 roku, jako starszy technik projektowo-kreślarski (Senior CADD Technician). W 2010 roku przechodzi na emeryturę i teraz więcej czasu może poświęcić swoim zainteresowaniom. Od momentu przyjazdu do USA szuka możliwości wędkowania na nieznanym sobie terenie i Oceanie Atlantyckim. Dotychczas wędkował już w kilku stanach USA - Floryda, Hawaje, Masahussetts, New York, Alaska, Vermont, Rhode Island, New Hempshire, North Carolina, - ale głównie na wschodnim wybrzeżu New Jersey. Parę razy wędkował też zagranicą (Meksyk, Peru, Bahamas, Karaiby, Kuba, Dominikana, Kostaryka, Grecja, Panama, Norwegia, Polinezja Francuska, Virgin Islands). 

W 2009 i 2011 roku zdobył na XIV i XV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, złoty medal w wędkarstwie spławikowym. W roku 2013 i 2015 nie było tej dyscypliny na igrzyskach. Po wielu latach pobytu w USA, zaraża się kolejną swoją pasją - żeglarstwem, czego efektem był udział w sześciu rejsach: w 2005 na s/y Lady Karen z Florydy na Bahamas, w 2005 na s/y Fryderyk Chopin z Dani do Norwegii i z powrotem, w 2009 na s/y Atlantic Adventure z Martyniki na Grenadę, w 2011 na s/y Priva Sea III z Nowego Jorku (przez Trókąt Bermudzki) na St. Thomas, w 2012 na s/y Priva Sea III po USVI i BVI (Virgin Islands) oraz w 2015 na katamaranie typu - Catania 55, po Polinezji Francuskiej. 

W 2003 roku, ówczesny redaktor naczelny „Zew Natury”-Tomek Zaborowski namawia go na współpracę z tym miesięcznikiem. Prowadzi w nim dział wędkarski gdzie także pisze o swoich wędkarskich wyprawach i turystycznych wycieczkach, aż do zamknięcia pisma w 2008 roku. To zainspirowało go do pisania także do paru innych polonijnych pism jak: 2-Tygodnik Polonijny, Twój Dom i Super Expres, Plus. Pisze także do magazynu wydawanego w Polsce - "Wędkarski Świat” (stały korespondent na USA). Od dawna kiełkowała w nim myśl  otwarcia rodzinnej strony internetowej o przyrodzie- „Przygoda z Naturą”, Od momentu jej powstania zostaje redaktorem naczelnym tej strony. Do dziś, obok rodziny, wędkarstwo, podróże i przyroda są mu bardzo bliskie. Natura-to jego druga wielka odwzajemniona miłość życiowa, której pozostanie wierny na zawsze


Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31