Ogólnopolski Festiwal Nieskończonych Form Mleka

Z radością zapraszamy na VII edycję naszego festiwalu „CZAS DOBREGO SERA”, która od 17 do 18 czerwca (w sobotę i niedzielę po Bożym Ciele) odbywać się będzie w królewskim Sandomierzu. Jak mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jacek Szklarek, „niezmiennie od samego początku celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa, tego na wielką i małą skalę oraz zwracanie uwagi polskiego konsumenta na różnorodność produktów na bazie mleka. Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy wyłącznie najlepszych producentów serów zagrodowych oraz najlepsze, nieliczne polskie mleczarnie oraz zakłady przetwórstwa mleka. Ze szczególną sympatią odnosimy się do małych, rodzinnych gospodarstw, które zdecydowały się na produkcję tzw. serów zagrodowych na bazie surowego mleka”. W Sandomierzu będzie można spróbować prawdziwego masła, jogurtów o zawartości tłuszczu 9%, oryginalnej owczej bryndzy polskiej i słowackiej, śmietankowych lodów czy też zwyczajnego surowego mleka, którego smak już tylko niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa. Nie zabraknie też całej plejady najlepszych serów z całego świata, między innymi takich jak: Roquefort, Stilton, Brie de Meaux, Beaufort, Bitto, Parmigiano Reggiano, Cabrales, Comte, Cheddar czy Pecorino Toscano.

Dzisiaj CZAS DOBREGO SERA to duża impreza przyciągająca około 30 tysięcy odwiedzających do cudownie położonego na wzgórzach Gór Pieprzowych ciągnących się wzdłuż Wisły Sandomierza. Oczywiście, w Sandomierzu nie zabraknie degustacji najlepszych serów polskich i zagranicznych pod okiem wybitych autorytetów jak Giovanni Roncolato, wieloletni Prezes Konsorcjum Serów Alpejskich Monte Veronese z Włoch czy też PROF. MONIKA WSZOŁEK – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, która jako jedna z nielicznych w Polsce od zawsze propaguje wyższość masła nad margaryną. W sumie zaplanowano 8 tematycznych laboratoriów smaku, których bohaterami będą między innymi takie sery jak: Kamyk Sudecki (SYLWESTER WAŃCZYK), Majowa Bryndza (WOJCIECH KOMPERDA), Wołoski (FIGA), Dżersejan (RANCZO FRONTIERA), Kozia Rura (KASZUBSKA KOZA) czy też oryginalne holenderskie Goudy, sery alpejskie z Włoch, Francji i Szwajcarii, jak również owcze sery z Chorwacji, Toskanii, Sardynii i Słowacji. W sumie w Sandomierzu będzie można skosztować i kupić blisko 300 różnych serów z 14 krajów. W tym roku po raz pierwszy w Sandomierzu pojawią się wspaniałe, owcze sery z Chorwacji z „Paškim Sirem” na czele.

Poza tym, do udziału w imprezie zaproszono wybitnych szefów kuchni, którymi dowodził będzie Dominik Narloch z restauracji Werbena w Hotelu Herbarium – w tym roku, z racji na Rok Wisły, będzie to Rejs-Wisła-Party na największym śródlądowym statku w Polsce o nazwie „Syrenka”, którą dowodził będzie kapitan Tadeusz Prokop. Na pokładzie nie zabraknie prawie wszystkich słodkowodnych, polskich ryb serwowanych z grilla i nie tylko oraz zupy na ich bazie, doskonałych przekąsek i oczywiście wina z sandomierskich winnic, serów. Wszystko w jeden amalgamat niezapomnianej nocy na połączyć cygańska muzyka.

Po raz kolejny na szeroką skalę obok serowarów do Sandomierza zaproszono polskich winiarzy. Jest ich już ponad setka, zaś już około 40 legalnie z banderolami sprzedaje swoje wina. W Sandomierzu organizatorzy spodziewają się około 20 polskich winnic z całej Polski. Ser i wino, to para ponoć lepsza od małżeństwa, dlatego organizatorom zależy, by wzrastać razem w tym niezawodnym duecie, dlatego też festiwal od tej edycji to nie tylko „CZAS DOBREGO SERA”, ale również „CZAS POLSKIEGO WINA”. I tak w Sandomierzu pojawią się między innymi następujące winnice: PŁOCHOCKICH, NAD JAREM, SANDOMIERSKA, SZTUKÓWKA, MODŁA oraz słynna miodosytnia PASIEKA JAROS, która w tym roku zaprezentuje pełną paletę swoich miodów pitnych z Miodem Koronnym i Czeremszakiem na czele. Dopełnieniem polskich trunków w Sandomierzu z pewnością będą doskonałe nalewki, między innymi te wytwarzane przez KAROLA MAJEWSKIEGO z Łomianek pod Warszawą.

W sobotę o godzinie 15.00 na festiwalowej scenie będzie miał miejsce pokaz kulinarny GIENA MIENTKIEWICZA (znanego promotora polskich serów), który zaprezentuje przepisy na bazie serów marki SKARBY SEROWARA z mleczarni SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego, która już od 6 lat wspiera finansowo i merytorycznie sandomierski festiwal „CZAS DOBREGO SERA”.


Oczywiście, momentem kulminacyjnym zwłaszcza dla serowarów, będzie ogłoszenie w niedzielne popołudnie wyników konkursu na NAJLEPSZY POLSKI SER GRAND PRIX 2017. W tym roku poza klasycznymi kategoriami wprowadzono kategorię najlepszego polskiego masła oraz twarogu.

Organizatorem festiwalu jest Slow Food Polska, gospodarzem Miasto Sandomierz, zaś wyłącznym sponsorem SM Spomlek (producent serów Serenada oraz Skarby Serowara).

 

Zapraszamy do jedynego w swoim rodzaju Sandomierza – miasta o wyjątkowym klimacie i architekturze. Pogoda i największa w Polsce różnorodność serowych i winnych smaków gwarantowana!

Czas Dobrego Sera – Czas Polskiego Wina
Sandomierz, 17-18 czerwca

PROGRAM FESTIWALU

Niedziela, 18 czerwca

09.00 Otwarcie stoisk z degustacją i sprzedażą serów i wina (program jak w sobotę)
12.30 Równolegle do festiwalu rusza w Sali Wokalnej pod Kinem Starówka profesjonalna ocena serów zgłoszonych do konkursu na Najlepszy Polski Ser Grand Prix 2017 roku przez jury (Giovanni Roncolato, Prezydent Konsorcjum Monte Veronese, Włochy – Przewodniczący Jury, prof. Monika Wszołek – Uniwersytet Rolniczy Kraków, Edward Bajko – Prezes SM Spomlek, Jacek Szklarek – Prezes Slow Food Polska)
15.00 Uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu na Najlepszy Polski Ser Grand Prix 2017 r. i wręczenie dyplomów – Przewodniczący Jury Giovanni Roncolato, prof. Monika Wszołek, Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, Prezes SM Spomlek Edward Bajko, Prezes Slow Food Polska Jacek Szklarek oraz pozostali Członkowie Jury
16.00 Stary Port - chrzest unikatowej łodzi wiślanej typu Dubas Sandomierski. Zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski, Retman flisacki Mieczysław Łabęcki, kapitan Tadeusz Prokop, ogólnopolscy i lokalni armatorzy łodzi i statków wiślanych, organizatorzy i goście imprezy „Czas dobrego sera”, turyści. Tradycyjna ceremonia chrzcin łodzi wiślanej, przemówienia i życzenia, koncert zespołu Hamba Trio.

18.00 Zakończenie festiwalu

Przez cały czas trwania festiwalu występy artystyczne i rozmowy z producentami serów i win na scenie, prezentacja poszczególnych stoisk i produktów prowadzona przez Andrzeja Buławskiego ze Slow Food Szczecin oraz Erwina Karczmarczuka ze Slow Food Lubelskie.


Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5