II Gala Orderu Rzeki Wisły - Sandomierz

 

Kolejny rok na rzece Wiśle za nami. Obfitował on w wiele niezwykłych wydarzeń związanych z Królową Polskich Rzek, najczęściej w kontekście Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę. Przed nami druga już, niezwykle ważna i prestiżowa impreza o zasięgu ogólnopolskim – Gala Orderu Rzeki Wisły, podczas której zostanie wręczony Order Rzeki Wisły.

PROGRAM IMPREZY

 

Sobota - 23.02.2019

10.00

Ratusz - Panel Szkutniczy. Do dyskusji zapraszają: Tomasz Szczęsny (Ciechocinek), Rafał Koziołek (Toruń), Marcin Jagielski (Ciechocinek), Wojciech Wangryn (Czerwińsk), Marek Strzelichowski (Gdańsk), Dominik Wichman (Nadarzyn), Mateusz Tabaka (Basonia), Adam Pokora i Tomasz Pitynski (Ulanów nad Sanem), Wacław Witkowski (Wielun nad Warta), Arkadiusz Drulis (Witowice nad Oława), Stanisław Nakoneczny (Solec nad Wisłą).

Prowadzący: Andrzej Stański.

15.00

Kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Sandomierzu,
Msza święta w intencji flisaków i szkutników

Kościół – Zamek

Uroczysty przemarsz uczestników Gali z Kościoła do Zamku.

17.00

Zamek Królewski w Sandomierzu

Uroczystość wręczenia Orderu Rzeki Wisły.

Uroczystość wręczenia tytułu Mistrz Szkutnictwa Tradycyjnego

Otwarcie wystawy fotograficznej Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży”

21.00

Piwnica Węgra Lazarczyka - Hotel i Restauracja Pod Ciżemką

Toasty flisackie „Od Pienin aż po Kaszuby”

 

Niedziela – 24.02.2019

10.00

Ratusz

„W jakiej kocham się Wiśle” - prezentacje, dyskusje, stoiska promocyjne

11.00

Ratusz

Panel dyskusyjny pt. „Przyszłość Wisły - Wisła Przyszłości”. Do dyskusji zapraszają: Mirosław Czerny, Przemysław Żukowski Przemysław Daca, Wojciech Skóra.

Prowadzący: Waldek Heflich

13.30

Stary Rynek(studnia obok Ratusza)

Premiera turystycznej „ścieżki wiślanej” po Sandomierzu.

równolegle

Kino Starówka

Premiera „Szamana z Rzeki” - II tomu opowieści wiślanych dla dzieci i nie tylko

Wręczenie nagród w konkursie dla przedszkolaków

 

II Gala Orderu Rzeki Wisły jest organizowana przy wsparciu Sandomierskiego Centrum Kultury.

***

Order Rzeki Wisły – honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce wręczony został po raz pierwszy 23 lutego 2018 roku w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Uhonorowany nim został Zbigniew Gąsowski, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”.

Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.

Uroczysta Gala Orderu Rzeki Wisły, podczas której zostanie wręczone odznaczenie, będzie okazją do pierwszego w 2019 roku spotkania środowiska pasjonatów rzeki Wisły. W ramach wydarzenia nastąpi podsumowanie kolejnego, niezwykłego roku wiślanego, ale przede wszystkim odbędą się spotkania i panele dyskusyjne poświęcone rzece Wiśle oraz tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu. Miejsce i czas wydarzenia powoduje, iż sandomierska Gala Orderu Rzeki Wisły wpisuje się na stałe w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich imprez związanych z Wisłą. Dlatego udział w tej imprezie jest tak ważny dla ludzi i instytucji związanych z odbudową i rozwojem szkutnictwa oraz flisactwa oraz wszystkich zainteresowanych w prawidłowym zagospodarowaniu zasobów polskich rzek z Wisłą na czele.

  Tegoroczna edycja gali obfitować będzie w szereg unikatowych i pionierskich wydarzeń. Na szczególną uwagę zasługują planowane panele szkutnicze, którymi rozpoczyna się oficjalnie II Gala Orderu Rzeki Wisły. W sandomierskim Ratuszu  każdy zainteresowany tradycjami rzemieślniczymi, również tymi, związanymi z ginącymi zawodami, będzie mógł pozyskać pomoc w kultywowaniu kilku z nich. Panele Szkutnicze odbędą się 23 lutego w godzinach 10.00 – 13.00. Omawiane na spotkaniach zagadnienia dotyczyć będą: takielunku, konserwacji powierzchni oraz sposobów zabudowy pokładu tradycyjnych jednostek wiślanych. Zarejestrowany w trakcie paneli materiał będzie służył do wydania Zeszytów Szkutniczych.

W trakcie uroczystości wręczenia Orderu Rzeki Wisły będziemy również świadkami pierwszego w historii wyróżnienia do którego pretendują wyłącznie szkutnicy ludowi z naszego kraju. Mistrz Szkutnictwa Tradycyjnego – to tytuł przyznawany wyłącznie przez armatorów i użytkowników tradycyjnych łodzi rzecznych. Bezpośrednio po gali będziemy świadkami otwarcia wernisażu niezwykłych fotografii wiślanych autorstwa Jacka Marczewskiego. Wystawa zatytułowana „Powidoki wiślane szypra Kałuży” prezentuje 40 poetyckich obrazów Wisły i ludzi rzeki. W 2019 r. będzie można ją obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Premiera wystawy będzie miała miejsce w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Spore emocje budzi niedzielny panel, który w 2019 r. nosi tytuł „Jaka będzie Wisła w ciągu najbliższej dekady - marzenia i realia”. Panel ma na celu przedstawienie kompendium wiedzy na temat współczesnej Wisły, pomysłów na nią i ich realizacji. Zapraszamy do udziału zarówno przedstawicieli miast i gmin nadwiślańskich, szkutników, flisaków ale również regionalistów i przyrodników. Mamy nadzieję, że dyskusje dostarczą pomysłów do rozwoju powiśla z poszanowanej Wisły i tego wszystkiego, w czym ta niezwykła rzeka jest dla każdego z nas tak ważna.

Również w niedzielę, wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w premierze ścieżki turystycznej pt. „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”. Nie każdy wie jakie historie wiślane opowiadają nam poszczególne zabytki Sandomierza. Wielu z tych, którym historia prastarego grodu nie jest obca, będzie zaskoczonych ciekawostkami związanymi czy to z historią ratownictwa wodnego, czy flisactwem i związanym z nim kupiectwem. Klimatu dla zwiedzania Sandomierza dostarczą przebudzone ze snu tradycyjne wiślane pychówki, które na krótki czas zagoszczą na sandomierskim Starym Rynku.

W ramach dodatkowych atrakcji proponujemy kolejną premierę „Szamana z Rzeki” - II tomu opowieści wiślanych dla dzieci i nie tylko. Spotkanie to będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych, którzy oprócz poznania historii i bohaterów baśniowego świata rzeki Wisły będą mogli rozwinąć się twórczo. Na deser zostanie zaserwowana sandomierska kolorowanka wiślana.

Dla środowiska Górnej Wisły, Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej gala stanowi przyczynek do poszerzenia szczytnej, lokalnej działalności związanej z Wisłą i wypromowania regionu w całej Polsce jako „kolebki wiślanego wodniactwa, szkutnictwa i flisactwa”. Gala będzie też chlubnym uzupełnieniem inicjatyw partnerstwa „Napędzani Wisłą”, w tym takich akcji jak: wiosenne i jesienne sprzątanie Wisły, wyprawy warszawskie i udział w obchodach Godziny „W”, organizacja Rejsów Niepodległości (11 listopada) oraz innych pionierskich wydarzeń takich jak „Dookoła Wody Festival”, czy rejsy edukacyjne „Sandomierką” - unikatową łodzią historyczną typu dubas.

KONKURS
Niespodzianka od organizatorów Gali dla najmłodszych!

W niedzielę, 24 lutego w sandomierskim Kinie Starówka, o godz. 13.30 odbędzie się spotkanie z autorami „Szamana z Rzeki” opowieści wiślanych dla dzieci i nie tylko. Będzie to spotkanie niezwykłe bowiem tego dnia odbędzie się premiera II tomu opowieści oraz wręczenie nagród w konkursie dla przedszkolaków.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Więcej informacji znajduje się na stronie: fundacjasmk.pl/lokalne-inicjatywy/

REGULAMIN KONKURSU

MALOWANKA


Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31