Dookoła Wody Festival 2018

Zapraszamy na kolejną edycję Dookoła Wody Festival, który odbędzie się 27-29 lipca 2018 r. Impreza rozpocznie się na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu, a zakończy w Piotrawinie/Solcu nad Wisłą.

W piątkowy wieczór odbędzie się recital Marka Szurawskiego, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej poprzedzony realizacją kolejnej pionierskiej koncepcji jaką jest „Wiślany Audiobook na Żywo”. Wierzymy, że niezwykłe opowieści wiślane autorstwa Andrzeja Stańskiego doskonale wkomponują się w klimat sandomierskiego Starego Portu, pieśni wiślanych oraz żeglarskiej poezji w wykonaniu mistrzów gatunku jakimi niewątpliwie są Marek Szurawski, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

W „festivalową” sobotę już od południa będą funkcjonowały instalacje edukacyjne realizowane przez Fundację Szerokie Wody – cieśla okrętowy i żaglomistrz. W trakcie tzw. „Flisackiego postoju” będzie też można zwiedzić tradycyjne jednostki flisackie, które przybędą do Sandomierza z różnych wiślanych zakątków polski. Armatorzy i sternicy nie wykluczają wspólnych wiślanych spacerów na pokładzie swoich unikatowych łodzi.

Będzie też chwila na wspólną fotografię łodzi pod Spichlerzem – niejako w nawiązaniu do najstarszych wizerunków naszego miasta utrwalonych na rycinach.

O godz 17.00 odbędzie się też parada Tradycyjnej Floty Wiślanej, a chwilę później rytualnie ochrzcimy, po flisacku nową w naszym Starym Porcie tradycyjną łódź pychową.

Następujące po tym koncerty to istna gratka dla miłośników Muzyki Świata. Gwiazda wieczoru - Dikanda to istny dynamit inspiracji czerpanych z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. 
Hambawenah – jako gospodarz festiwalu będzie reprezentowała nurt pieśni wiślanych (tych tradycyjnych, jak i autorskich), którego jest centralnym reprezentantem. 
Zespół Formacja to trójmiejska grupa szantowa, jest to kolejny - czołowy reprezentant nurtu spod znaku autorskich, poetyckich pieśni o wodzie „o różnym stadium zasolenia”.
Niezwykle ciekawie zapowiada się również recital duetu Kasia Skiba i Ja, który swym podejściem do muzyki folkowej oraz elektronicznej urzeka słuchaczy w każdej grupie wiekowej.

PROGRAM FESTIWALU

29.07 (niedziela), godz. 10.00
Bulwar im. Piłsudskiego

UROCZYSTE POŻEGNANIE „III Wyprawy Warszawskiej” oraz Festivalowego Spływu do Piotrawina.

29.07 (niedziela), godz. 17.00
POTRAWIN

Koncert: Hambawenah klasycznie
Gościnny koncert Dookoła Wody Festival na 13. Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą

***

Tegoroczna edycja tego pionierskiego wydarzenia kulturalnego, łączącego rozmaite wątki tradycji lokalnych oraz ponadlokalnych, będzie przebiegała pod hasłami „100 lat Niepodległej – 100 lat swobody na Wiśle” oraz „Łączy nas Wisła”. Ten niezwykły symbol narodowy, jakim jest Królowa Polskich Rzek, był niestety w przeszłości trudną do przebycia granicą pomiędzy dwoma zaborczymi mocarstwami. Dziś, możemy świętować fakt, że to już prawie 100 lat, kiedy każdy może w preferowany dla siebie sposób korzystać ze swobody na rzece. Można przepłynąć ją wzdłuż i wszerz, a także cieszyć się bogactwem unikatowych żywych obrazów oraz fauną i florą, jakie Wisła oferuje tym, którzy postanowią poświęcić jej trochę swojej uwagi.

W tym roku Wisła łączy też dwie, pozornie odległe od siebie imprezy. W malowniczo położonych miejscowościach Solcu nad Wisłą oraz Piotrawinie, w tym samym czasie co sandomierski Dookoła Wody Festival, odbywa się 13. Festiwal Muzyki Klasycznej. W tym roku postanowiliśmy połączyć siły i zabrać gotowych na doświadczenia kilkugodzinnej żeglugi wiślanej melomanów na jedyny taki koncert wiślany - „Hambawenah klasycznie” oraz koncert finałowy do Soleckiego klasztoru.

Szczegóły na plakacie w załączeniu.

***

Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.

Dyskografia: Muzyka czterech stron wschodu (2000), Jakhana Jakhana (2002), Usztijo (2004), Ajotoro (2008), Live (2010), DIKANDA Live in Zakopane (2013), Rassi (2013), Devla Devla (2017)

Ważne występy i nagrody:
Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 1999 – I nagroda

Festiwal Eurofolk 1999 – I nagroda
Montreux Jazz Festival – Montreux 2001
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole 2001, 2002
Sziget Festival – Budapeszt 2003
Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za płytę Jakhana Jakhana 2002
Festiwal Folkherbstfestival Plauen 2004 – I nagroda i nagroda publiczności
Występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce 2008
XVII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą 2011

Zespół:
Ania Witczak - śpiew, akordeon
Dominik Bieńczycki - skrzypce
Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak - gitary
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas
Kasia Bogusz - śpiew
Szymon Bobrowski - trąbka


Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5