Dookoła Wody Festival 2018

Zapraszamy na kolejną edycję Dookoła Wody Festival, który odbędzie się 27-29 lipca 2018 r. Impreza rozpocznie się na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu, a zakończy w Piotrawinie/Solcu nad Wisłą.

W piątkowy wieczór odbędzie się recital Marka Szurawskiego, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej poprzedzony realizacją kolejnej pionierskiej koncepcji jaką jest „Wiślany Audiobook na Żywo”. Wierzymy, że niezwykłe opowieści wiślane autorstwa Andrzeja Stańskiego doskonale wkomponują się w klimat sandomierskiego Starego Portu, pieśni wiślanych oraz żeglarskiej poezji w wykonaniu mistrzów gatunku jakimi niewątpliwie są Marek Szurawski, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

W „festivalową” sobotę już od południa będą funkcjonowały instalacje edukacyjne realizowane przez Fundację Szerokie Wody – cieśla okrętowy i żaglomistrz. W trakcie tzw. „Flisackiego postoju” będzie też można zwiedzić tradycyjne jednostki flisackie, które przybędą do Sandomierza z różnych wiślanych zakątków polski. Armatorzy i sternicy nie wykluczają wspólnych wiślanych spacerów na pokładzie swoich unikatowych łodzi.

Będzie też chwila na wspólną fotografię łodzi pod Spichlerzem – niejako w nawiązaniu do najstarszych wizerunków naszego miasta utrwalonych na rycinach.

O godz 17.00 odbędzie się też parada Tradycyjnej Floty Wiślanej, a chwilę później rytualnie ochrzcimy, po flisacku nową w naszym Starym Porcie tradycyjną łódź pychową.

Następujące po tym koncerty to istna gratka dla miłośników Muzyki Świata. Gwiazda wieczoru - Dikanda to istny dynamit inspiracji czerpanych z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. 
Hambawenah – jako gospodarz festiwalu będzie reprezentowała nurt pieśni wiślanych (tych tradycyjnych, jak i autorskich), którego jest centralnym reprezentantem. 
Zespół Formacja to trójmiejska grupa szantowa, jest to kolejny - czołowy reprezentant nurtu spod znaku autorskich, poetyckich pieśni o wodzie „o różnym stadium zasolenia”.
Niezwykle ciekawie zapowiada się również recital duetu Kasia Skiba i Ja, który swym podejściem do muzyki folkowej oraz elektronicznej urzeka słuchaczy w każdej grupie wiekowej.

PROGRAM FESTIWALU

27.07 (piątek), godz. 19.00
OTWARCIE FESTIWALU
Przywitanie Gości oraz Tradycyjnej Floty Wiślanej
Cajon Band (Uczestnicy projektu pt. “Menu Kultury, czyli kultura na serio”)
“Wiślany Audiobook na Żywo”
Przedpremiera zbioru opowieści autorstwa Andrzeja Stańskiego pt. "Szaman z Rzeki"
Recitale: Marek Szurawski, Andrzej Korycki & Dominika Żukowska i inni.

28.07 (sobota), od godz. 12.00
Bulwar im. Piłsudskiego - Stary Port

“POSTÓJ FLISACKI”
Atrakcje dla dzieci i dorosłych: cieśla okrętowy, żaglomistrz, szkutnictwo, pływanie na wiośle pychowym, zwiedzanie łodzi

28.07 (sobota), godz. 17.00
Rzeka Wisła przy Bulwarze im. Piłsudskiego

Parada Tradycyjnej Floty Wiślanej

od godz. 18.00
Bulwar im. Piłsudskiego

Chrzest Drewnianej Łodzi Rzecznej
Koncerty: Kasia Skiba i Ja, Hambawenah, Formacja, Dikanda i inni

29.07 (niedziela), godz. 10.00
Bulwar im. Piłsudskiego

UROCZYSTE POŻEGNANIE „III Wyprawy Warszawskiej” oraz Festivalowego Spływu do Piotrawina.

29.07 (niedziela), godz. 17.00
POTRAWIN

Koncert: Hambawenah klasycznie
Gościnny koncert Dookoła Wody Festival na 13. Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą

***

Tegoroczna edycja tego pionierskiego wydarzenia kulturalnego, łączącego rozmaite wątki tradycji lokalnych oraz ponadlokalnych, będzie przebiegała pod hasłami „100 lat Niepodległej – 100 lat swobody na Wiśle” oraz „Łączy nas Wisła”. Ten niezwykły symbol narodowy, jakim jest Królowa Polskich Rzek, był niestety w przeszłości trudną do przebycia granicą pomiędzy dwoma zaborczymi mocarstwami. Dziś, możemy świętować fakt, że to już prawie 100 lat, kiedy każdy może w preferowany dla siebie sposób korzystać ze swobody na rzece. Można przepłynąć ją wzdłuż i wszerz, a także cieszyć się bogactwem unikatowych żywych obrazów oraz fauną i florą, jakie Wisła oferuje tym, którzy postanowią poświęcić jej trochę swojej uwagi.

W tym roku Wisła łączy też dwie, pozornie odległe od siebie imprezy. W malowniczo położonych miejscowościach Solcu nad Wisłą oraz Piotrawinie, w tym samym czasie co sandomierski Dookoła Wody Festival, odbywa się 13. Festiwal Muzyki Klasycznej. W tym roku postanowiliśmy połączyć siły i zabrać gotowych na doświadczenia kilkugodzinnej żeglugi wiślanej melomanów na jedyny taki koncert wiślany - „Hambawenah klasycznie” oraz koncert finałowy do Soleckiego klasztoru.

Szczegóły na plakacie w załączeniu.

***

Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.

Dyskografia: Muzyka czterech stron wschodu (2000), Jakhana Jakhana (2002), Usztijo (2004), Ajotoro (2008), Live (2010), DIKANDA Live in Zakopane (2013), Rassi (2013), Devla Devla (2017)

Ważne występy i nagrody:
Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 1999 – I nagroda

Festiwal Eurofolk 1999 – I nagroda
Montreux Jazz Festival – Montreux 2001
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole 2001, 2002
Sziget Festival – Budapeszt 2003
Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za płytę Jakhana Jakhana 2002
Festiwal Folkherbstfestival Plauen 2004 – I nagroda i nagroda publiczności
Występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce 2008
XVII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą 2011

Zespół:
Ania Witczak - śpiew, akordeon
Dominik Bieńczycki - skrzypce
Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak - gitary
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas
Kasia Bogusz - śpiew
Szymon Bobrowski - trąbka


Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5