"Boże Narodzenie w sieci" - podsumowanie

W związku z pandemią tegoroczne święta Bożego Narodzenia nie mogły być przeżywane tak, jak to miało miejsce dotychczas. Ograniczona liczba osób na Wigilii, dystans i społeczna izolacja sprawiły, że to najbardziej radosne i rodzinne wydarzenie w roku, dla wielu ludzi było trudnym doświadczeniem. Mając tego świadomość Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta w Sandomierzu stworzyło gamę pomysłów jak twórczo, aktywie i wirtualnie spędzić przedświąteczny okres.  Wśród licznych propozycji pojawiły się także takie, które próbowały dotknąć tajemnicy Bożego Narodzenia i wprowadzić mieszkańców Sandomierza w duchowy wymiar tych świąt, oferując głęboką refleksję nad otaczającym nas światem oraz dając nadzieje na lepsze czasy.

Jedna z pierwszych propozycji, która pojawiła się na  Facebooku Sandomierskiego Centrum Kultury był konkurs fotograficzny pt. „Najpiękniejsza choinka w mieście”. Zasady konkursu były proste. Wystarczyło sfotografować ubraną choinkę a następnie przesłać zdjęcie na adres e-mail Sandomierskiego Centrum Kultury. Zgodnie z regulaminem zdjęcia udekorowanych drzewek mieszkańcy Sandomierza mogli nadsyłać do 21 grudnia do godz. 12.00. Przesłano 15 fotografii. Głosowanie poprzez lajkowanie odbyło się na Facebooku. Przez całą dobę mieszkańcy Sandomierza mieli szansę oddać swój głos na najpiękniejszą, ich zdaniem, choinkę w mieście.

Wytypowano 3 zdjęcia z największą liczbą polubień.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce: Aneta Maj
II miejsce: Anna Baska
III miejsce: Anna Skiba

Serdecznie Gratulujemy!

„Znani wspominają Boże Narodzenie. Zgadnij czyje to wspomnienie” to kolejny przedświąteczny konkurs, który rozegrał się na Facebooku. Sandomierskie Centrum Kultury zaprosiło do współpracy kilku znanych sandomierzan i poprosiło ich o spisanie wspomnień z lat dzieciństwa związanych z Bożym Narodzeniem, z prośbą o podanie szczegółów, które mogą nakierować zwykłego mieszkańca na ich osobę. Na profilu facebookowym SCK codziennie pojawiało się jedno wspomnienie. Mieszkańcy Sandomierza przez całą dobę mogli zgadywać, kto jest autorem tekstu. Zgodnie z regulaminem konkursu wygrywała pierwsza trafna odpowiedź, która znalazła się w komentarzu pod wspomnieniem. Zwycięzcą konkursu, który poprawnie odgadł większość autorów wspomnień jest pan Andrzej Wyrazik.
Gratulujemy!

„W oczekiwaniu na Boże Narodzenie” to propozycja dla tych, którzy chcieli przeżyć przedświąteczny czas w zadumie i refleksji. Była to codzienne galeria zimowych zamyśleń, czyli cytatów z literatury, filmu oraz przysłów ludowych zwianych z zimą. Każdego dnia na mieszkańców Sandomierza czekała inna zimowa refleksja.
„Sandomierz- w poszukiwaniu Bożego Narodzenia” był to cykl czterech kilkuminutowych filmików o poszukiwaniu śladów Bożego Narodzenia na sandomierskich „szlakach”, który został zrealizowany dzięki owocnej współpracy z Urzędem Miejski w Sandomierzu, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, klasztorem oo. Dominiaków oraz telewizją lokalną K-SND TV.

W ramach cyklu zostały opublikowane na Facebooku Sandomierskiego Centrum Kultury następujące filmiki:
1) „Boże Narodzenie w Kościele”
2) „Boże Narodzenie w literaturze”
3) „Boże Narodzenie w tradycji ludowej”
4)  „Boże Narodzenie w sztuce”

Ostatnim pomysłem, do którego Sandomierskie Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców Sandomierza było „Świąteczne bryllowanie” w towarzystwie Ernesta Brylla, który zechciał zostać patronem niniejszej akcji. Poeta specjalnie dla Sandomierza nagrał filmik z pięknym bożonarodzeniowym przesłaniem oraz przeczytał własny wiersz.

Akcja społeczno – kulturalna pt. „Świąteczne bryllowanie” polegała na czytaniu i nagrywaniu wierszy Ernesta Brylla związanych z Bożym Narodzeniem, które następnie były publikowane na profilu facebookowym Sandomierskie Centrum Kultury. Akcja poprzedzona była 3 zwiastunami filmowymi z udziałem znanych sandomierzan. Na terenie miasta pojawiły się także plakaty z pytaniem „A może by tak pobryllować w te Święta?”. Wszystkie te zabiegi były po to, aby stopniować napięcie i wzmacniać zainteresowanie samą akcją oraz niespodzianką, jaką stanowił film Ernesta Brylla. Publikacja filmu, która miała miejsce 21 grudnia o godz.17.00, oficjalnie rozpoczęła „Świąteczne bryllowanie”. Aktualnie na Facebooku Sandomierskiego Centrum Kultury można wysłuchać kilkunastu recytacji wierszy Ernesta Brylla.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Sandomierza za aktywny i twórczy udział w akcjach przedświątecznych, zrealizowanych przez Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu.


Maj 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5